Projektu domu energooszczędnego – jakie są z tego korzyści


Większość społeczeństwa segreguje domy energooszczędne do którejś z dwóch kategorii:

 • Marketingowa ściema, która ma służyć wyciąganiu pieniędzy
 • Realne oszczędności i zysk na przestrzeni czasu

Jednocześnie jeżeli wybierzesz projekt domu energooszczędnego, to skorzystasz na nim o wiele bardziej niż tylko zaoszczędzone pieniądze. Osobiście bardzo mnie cieszy, że osoby przeglądając strony sprzedające projekty i inne strony zawierające gotowe projekty domów coraz częściej wybierają kategorie zawierające projekty domów energooszczędnych.

Dlaczego warto wybrać projekt domu energooszczędnego?

Oto garść najważniejszych korzyści

 • Zdrowie i samopoczucie – niektóre rozwiązania stosowane w projektach domów energooszczędnych takie jak np. system mechanicznej wentylacji oprócz korzyści wymienionych wcześniej pozytywnie wpływają na samopoczucie. I nie mam tutaj na myśli tylko psychologicznego efektu, to jest realny wpływ dzięki temu, że dostarczają one świeżego powierza. I robią to bez strat cieplnych takich jak np. wietrzenie pomieszczeń zimą. Wiele osób, które w swoich projektach domów energooszczędnych zastosowały mechaniczny system wentylacji cieszą się lepszym snem i po obudzeniu rano są bardziej wyspani i wypoczęci
 • Dbanie o środowisko – dla jednych to nieistotne, dla drugich to bardzo ważne. Faktem jest jednak, że wybierając projekt domu energooszczędnego dbasz nie tylko o swoje zdrowie i portfel, ale również o planetę na której żyjesz
 • Oszczędności – to podałem na koniec, ponieważ jest to oczywista korzyść. Jeżeli wybierasz projekt domu energooszczędnego, to jego utrzymanie jest znacznie tańsze niż „normalnego domu. A to wszystko sprawia, że z biegiem czasu wydatki związane z jego budową zaczynają ci się zwracać.

Jak widzisz domy energooszczędne to nie tylko oszczędności dla twojego portfela, ale również inne korzyści. Dlatego nawet jeżeli nie zależy Ci tak bardzo na oszczędnościach, to zastanów się nad wybranie projektu domu energooszczędnego. W ten sposób zyskasz o wiele więcej niż tylko mniejsze koszty utrzymania domu.

Gotowy projekt domu energooszczędnego

Wybudowanie domu dzisiaj to duża inwestycja. Dla wielu osób można powiedzieć nawet, że bardzo duża. Dlatego podjecie decyzji o tym jaki projekt domu energooszczędnego wybrać wiąże się często z niemałym kłopotem.

Dzisiaj na szczęście firmy takie jak E-domy mają w swojej ofercie gotowe projekty domów energooszczędnych. Ty korzystając z gotowych projektów bardzo duży zyskujesz. W tym artykule pokażę Ci korzyści jakie płyną z takiego rozwiązania.

Korzyści z gotowych projektów domów energooszczędnych

 • Oszczędności – prawdopodobnie wybierasz projekt domu energooszczędnego ze względu na oszczędności. W takim razie mam dla Ciebie dobrą wiadomość – korzystając z ofert firm, które zajmują się tworzeniem gotowych projektów również oszczędzasz. Taka firma może być nawet kilkukrotnie tańsza niż korzystanie z usług architekta
 • Znajdujesz inspirację – wiele osób, gdy zaczyna szukać projektu domu energooszczędnego to nie jest pewna czego tak naprawdę oczekuje. Na stronach z gotowymi projektami znajdują oni inspiracje, która ułatwia im podjęcie decyzji o tym jaki projekt domu spełni ich marzenia.
 • Wiesz za co płacisz – nie wiem jak Ty, ale ja uwielbiam wiedzieć za co płacę. Oczywiście korzystanie z usług ma swoje zalety, jednak ja cenię wiedzieć i w pewien sposób zbadać to za co mam zapłacić. Dlatego cenie sobie gotowe projekty domów energooszczędnych, ponieważ w nich zanim zapłacę to widzę projekt, który kupuję
 • Możliwość zmian w projekcie – jeżeli projekt domu energooszczędnego, jest prawie idealny, to zawsze możesz wysłać do firmy, która go oferuje zapytanie czy da się w tym projekcie wprowadzić zmiany. W większości przypadków się da i wtedy możesz mieć dosłownie perfekcyjny projekt domu, który idealnie spełnia wszystkie twoje marzenia

To są powody, dla których ja osobiście wybieram i polecam gotowe projekty domów energooszczędnych. Oczywiście jeżeli Ty wolisz współpracować osobiście z architektem, to wybierz to rozwiązanie. Pamiętaj, że tu chodzi o twój dom i zrób to co uważasz za słuszne.

Postaw na energooszczędność! To się opłaci

W momencie wybierania projektu domu i budowania go często jesteśmy zmuszani do cięcia kosztów. To całkowicie normalne – lepiej jest zbudować dom taniej, niż dojść do sytuacji, w której zabrakło pieniędzy, bo wtedy nie mamy ani domu, ani pieniędzy.

Jeżeli zamierzasz wybrać projekt domu, to osobiście polecam Ci zastanowić się nad projektem domu energooszczędnego. Oczywiście koszty związane z realizacją takiego projektu mogą być droższe, jednak na przestrzeni czasu taka inwestycja się zwraca. Na stronach firm projektanckich oraz pośredników sprzedaży znajdziesz wiele gotowych projektów domów energooszczędnych.

Dlaczego opłaca się wybudować dom energooszczędny?

 • Niższe koszty utrzymania domu – projekty domów energooszczędnych są tak zrobione, że koszty miesięczne utrzymania tych domów są niższe niż pozostałych typów zabudowy. Po pierwsze dzieje się tak dzięki niższemu współczynnikowi przenikania ciepła. On sprawia, że zimą wolniej dom traci ciepło. Natomiast latem łatwiej jest utrzymać w nim chłodniejsza temperaturę. Również uwzględnienie paneli słonecznych w projekcie domu energooszczędnego pomaga w oszczędnościach.
 • Dopłaty – warto zainteresować się możliwościami otrzymania dopłaty do projektu energooszczędnego, ponieważ w związku z tym pojawiają się rożne programy rządowe i unijne ja np. https://www.nfosigw.gov.pl/oferta-finansowania/srodki-krajowe/programy-priorytetowe/doplaty-do–kredytow-na-domy-energooszczedne/domu.
 • Poprawa samopoczucia – i nie mam tutaj na myśli satysfakcji, że dbamy o środowisko. Jeżeli w projekcie domu energooszczędnego uwzględnisz system mechanicznej wentylacji, to wtedy będziesz miał w środku świeższe powietrze. A korzyści z takiego rozwiązania są wymierne i jest to między innymi lepszy wypoczynek podczas snu
 • Postawa proekologiczna w kontekście globalnym – w przyszłości możemy się spodziewać zmian w prawie, które będą wspierać domy energooszczędne a karać domy, które takie nie są. Dlatego warto zadbać o taki dom już teraz.

Mam nadzieję, że chociaż trochę skłoniłem Ciebie do rozważenia wybrania projektu domu energooszczędnego.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *