Dlaczego profilograf laserowy jest tak popularnym narzędziem analizy jakości dróg?


W czym zastosowanie znajduje profilograf laserowy?

Profilograf laserowy to zaawansowane urządzenie dzięki któremu możliwym staje się precyzyjne poznanie nawierzchni dróg. Profesjonalne wykonanie badania przy jego pomocy pozwala uzyskać szczegółowe dane , jednak jego realizacja wymaga odpowiedniej konfiguracji parametrów pomiarowych, które będą dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb, a dokładniej rzecz ujmując, do tego jakie parametry są niezbędne dla uzyskania obrazu interesujących nas problemów nawierzchni. Poprzez wykorzystanie profilografu, możemy wykorzystać jego laserowe czujniki, które dogłębnie analizują poszczególne warstwy podłoża. Poprzez jego zastosowanie oceniane są nierówności, koleiny, pęknięcia, mikro dziury, które z czasem coraz bardziej mogą wpływać na jakość i komfort jazdy.

Laboratoria oferujące wysokiej jakości urządzenia poligrafu laserowego pozwalają uzyskać pełen obraz i niezbędne parametry, które pozwalają kreować podłoża idealnie dostosowane do jazdy. Każdy z użytkowników dróg być może nie widzi jaką rolę odgrywa profilograf laserowy, jednak to dzięki niemu wiele dróg zyskuje wysoki komfort i bezpieczeństwo jazdy, na długo przed tym zanim uszczerbki będą widoczne gołym okiem.

Dane techniczne, różnorodne parametry możliwe do uzyskania poprzez badanie profilografem laserowym oraz cały szereg analiz, które można przeprowadzić później pozwalają szczegółowo ocenić stan nawierzchni drogowych zarówno tych nowych, poremontowych, jak również w trakcie budowy i będących w użytku. Poprzez profilograf laserowy, możliwe jest ocenienie kolei, spękanych elementów, nierówności i niedoskonałości nawierzchniowych. Podczas badania ważna jest precyzja, dlatego winno być ono wykonywane w stałej prędkości, co oznacza, że warto unikać nagłych przyspieszeń czy zwolnień podczas badania, gdyż może to doprowadzić do niedokładnych wyników. Specjalistyczne jednostki zajmujące się badaniami jak droglab pozwalają uzyskać najlepsze rezultaty.

Dzięki wykorzystaniu profilografu, możemy laserowymi wiązkami przeniknąć przez warstwy nawierzchni odkrywając mankamenty niewidoczne gołym okiem. Wykorzystany w pracy nad budową dróg czy autostrad profilograf laserowy, daje zatem naprawdę szeroki obraz, dzięki któremu mamy szansę na efektowne wnoszenie poprawek, potwierdzenie jakości już wykonanych odcinków, czy zwyczajną analizę zużycia nawierzchni, którą będzie można zaplanować w ramach remontów na określony czas.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *